Jak radzić sobie ze stresem?- relacja z warsztatu


www.mamabrzuszekimaluszek.pl

Nasze ostatnie spotkanie, które odbyło się 10 grudnia, przebiegło w nieco odmienny sposób niż zazwyczaj. Tym razem nie rozmawialiśmy o pracy nauczyciela, metodach nauczania, nie planowaliśmy spotkań dla uczniów. Nie, nie tym razem. Jesteście ciekawi co takiego się działo? Zapraszam do przeczytania relacji ostatniego spotkania.
            W czasach, kiedy wszyscy żyjemy na wysokich obrotach, podejmujemy się wielu wyzwań, często odczuwamy stres. Jedni radzą sobie z nim lepiej, inni gorzej. Jeżeli chcemy go redukować, musimy znać jego źródło, przyczynę i wiedzieć jak możemy to zrobić.
Z pomocą przyszła nam studentka psychologii, Sara Pawłowska, która poprowadziła warsztaty nt: Jak radzić sobie ze stresem?
            Wyszliśmy od tego jak definiowany jest stres w psychologii. Dowiedzieliśmy się, że Hans Selye wyróżniał dobry stres (EUSTRES), który pozwala nam utrzymać nas w stanie czynności i aktywności oraz zły stres (DYSTRES), który zmienia nasze życie w koszmar, paraliżując je i nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Kolejnym ważnym elementem naszego spotkania, było poznanie źródeł stresu. Skupiliśmy się na stresach, które przez Lazarusa są zaliczane do tzw. codziennych uciążliwości, które zagrażają naszemu dobrostanowi psychicznemu. Następnie, jak się okazało, również i zmiany życiowe, które wymagają od nas ciągłej readaptacji, mogą wywoływać u nas stres, pomimo tego, że często są pożądane i mają charakter dodatni. Nie tylko pewne zdarzenia wywołują poczucie stresu. Na taki stan mają również irracjonalne przekonania, o których pisał psycholog Albert Ellis. Tu warto zaznaczyć, że wszyscy uczestnicy warsztatu bardzo chętnie dzielili się sytuacjami, myślami, które wywołują u nic stres.
            Aby mieć większą świadomość, jak bardzo stres może mieć negatywny wpływ, powiedzieliśmy również objawach fizjologicznych, jakie wywołuje stres. Nie tylko hamuje nasz układ odpornościowy, ale chroniczny stres może nas doprowadzić tak poważnych chorób jak: depresja, wieńcowe choroby serca, poważne problemy z układem pokarmowym, bóle głowy.
            Jak zatem przeciwdziałać stresowi? Są sposoby, każdy z nas ma jakąś ,,broń", którą stosuje bardziej lub mniej świadomie. Psychologia proponuje tzw. modyfikatory stresu: oczekiwania dotyczące własnej skuteczności, twardość psychiczna, poczucie humoru, przewidywalność, wsparcie społeczne, na które składa się zainteresowanie emocjonalne, pomoc instrumentalna, informacja, ocena i kontakt społeczny. Innymi pomysłami na radzenie sobie ze stresem są: kontrola irracjonalnych myśli trzystopniową metodą Meichenbauma
i Jaremka, obniżenie pobudzenia, czy to za pomocą progresywnej relaksacji albo biologicznego sprężenia zwrotnego, ćwiczenia fizyczne, choćby np. spacer, kolorowanki odstresowanki (w sklepach pojawiło się bardzo dużo kolorowanek dla dorosłych), słuchanie muzyki, aromaterapia, robótki ręczne i wiele innych.
            Nie pozostaliśmy jednak tylko na poziomie czystej teorii. Na koniec naszego warsztatu, wszyscy zrelaksowaliśmy się za pomocą progresywnej relaksacji metodą Jacobsona. Bardzo zrelaksowani, uśmiechnięci, bez zbędnego napięcia, zakończyliśmy nasze warsztaty, które poprowadziła Sara (miejmy nadzieję, że nie ostatnie).
Sara Pawłowska

Popularne posty z tego bloga

Podróż po krainie wyobraźni

Bogowie kontra śmiertelnicy- czyli odwieczna walka światów w Mitologii Jana Parandowskiego.

Skąd pochodzi słowo "gospodarz"?