Dydaktyczny wieczór filmowy



Plakat filmu

Od początku roku kalendarzowego nasze Koło działa bardzo aktywnie. Nadszedł czas na wcielenie w życie kolejnego pomysłu. W czasie naszego ostatniego spotkania w semestrze zimowym, sala CN-205, gdzie odbywają się nasze spotkania, zamieniła się w… salę kinową. Nie, nie, już uspokajam. Nie zmieniliśmy obszaru działalności i nie staliśmy się Kołem Filmoznawczym. Tego wieczoru po raz pierwszy (i z pewnością nie ostatni) Koło Dydaktyków Polonistów zorganizowało ,,Dydaktyczny wieczór filmowy”. W czasie takich spotkań wspólnie oglądamy filmy ze złotych ekranów, które korespondują z naszymi zainteresowaniami oraz tym, czym się zajmujemy- DYDAKTYKĄ.
Pierwszym filmem, jaki obejrzeliśmy był Uśmiech Mony Lizy reżyserii Mike’a Newell’a. Historia Katherine Watson (Julia Roberts), która jako nauczycielka historii sztuki w prestiżowej szkole wyższej, inspiruje swoje studentki do niezależnego myślenia. Akcja filmu rozgrywa się w 1953 roku, kiedy konserwatyzm na temat roli kobiety w społeczeństwie miał się bardzo dobrze, a jej emancypacja wciąż raczkowała. Bohaterka naszego filmu musi się zmierzyć z konformistycznym środowiskiem, które uważa, że pierścionek zaręczynowy na palcu studentki Wellesley College jest ważniejszy niż wyższe wykształcenie. Watson próbuje pokazać poprzez swoje życie, metody nauczania, prezentowaną wiedzę, że można żyć inaczej niż jako gospodyni domowa. Pokazuje swoim studentkom, że mają wiele dróg i możliwości, wystarczy, że zechcą po nie sięgnąć, odważą się być inne, niż ich matki, babki.

Polecamy film wszystkim naszym czytelnikom, a dla nauczycieli, którzy śledzą nasz blog mamy zadanie specjalne, a mianowicie: Drodzy nauczyciele, zastanówcie się, czy poprzez swoją pracę, sposób przekazywania wiedzy, a nawet życie prywatne, inspirujecie swoich uczniów do bycia ambitnymi i sięgania po to, co wydaje się czasem nieosiągalne?

                                   Sara Pawłowska


Popularne posty z tego bloga

Podróż po krainie wyobraźni

Bogowie kontra śmiertelnicy- czyli odwieczna walka światów w Mitologii Jana Parandowskiego.

Skąd pochodzi słowo "gospodarz"?