Poloniści w Teatrze Starym




(fot. K. Kotłowska)
W poniedziałek, 9.11.2015 roku studenci IV roku filologii polskiej KUL zwiedzali Teatr Stary w Lublinie. W wydarzeniu tym uczestniczyli członkowie Koła Dydaktyków Polonistów, Koła Polonistów Studentów KUL oraz studenci realizujący program specjalizacji nauczycielskiej i antropologiczno-kulturowej. Była z nami również studentka turystyki kulturowej. Pieczę nad grupą przejęła p. dr Agnieszka Karczewska, a przewodnikiem po świecie teatru była p. Izabela Zin. Mieliśmy okazję poznać historię miejsca, a także zwiedzić salę teatralną wraz z jej kulisami. Teatr Stary powstał w roku 1822 i należy do grona najstarszych teatrów w Polsce. Jego pomysłodawcą i twórcą był miejski architekt Łukasz Rodakiewicz. W 1905 roku, w tym właśnie teatrze, który pełnił wówczas funkcję kina staromiejskiego, odbył się pierwszy pokaz filmowy w Lublinie. W czasie okupacji teatr był niemieckim kinem propagandowym. Funkcjonował on nieprzerwanie do 1981 roku. Działalność wznowił po remoncie, w 2012 roku.
Teatr Stary jest obecnie jednostką impresaryjną i interdyscyplinarną, w której odbywają się liczne wydarzenia kulturalne: w poniedziałki - seanse kinowe; we wtorki – bitwy o literaturę i kulturę; środy są czasem koncertów; piątki i soboty – chwilą dla aktorów teatralnych (spektakle); niedziele promują tych najmłodszych.
Takie spotkanie z teatrem było niewątpliwie bardzo ciekawym doświadczeniem, dla niektórych pierwszym tego rodzaju, kiedy mogli zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne dla odbiorców sztuki. 
Olga Dziemian
Przy zapadniach (fot. K. Zając)

Uczestnicy zwiedzania (fot. K. Kotłowska)
Zasłuchani w opowieść o teatrze (fot. K. Zając)



Popularne posty z tego bloga

Podróż po krainie wyobraźni

Bogowie kontra śmiertelnicy- czyli odwieczna walka światów w Mitologii Jana Parandowskiego.

Skąd pochodzi słowo "gospodarz"?