„Ostatnia wieczerza” Pawła Huellego



            Interesującą pozycją polskiej literatury współczesnej jest „Ostatnia wieczerza” Pawła Huellego. Opisana tam historia mówi o przedsięwzięciu artysty, który postanowił wykonać zdjęcie swoich dwunastu znajomych w aranżacji ostatniej wieczerzy. Ukazane zostały losy  bohaterów zmierzających na umówione spotkanie, a także przywołane zostały ich różne wspomnienia. Akcja powieści rozgrywa się w Gdańsku w oddalonej nieco przyszłości, która charakteryzować się będzie zamachami muzułmanów na sklepy alkoholowe.
            Lektura interesująca jest chociażby z powodu kontekstów biblijnych, na co wskazuje już sam jej tytuł. Bohaterowie prowadzą również ciekawe rozmowy o tematyce religijnej, a narrator rozprawia na ten temat. A kwintesencją rozmyślań na temat wiary w dzisiejszych czasach jest pytanie, które pada pod koniec powieści podczas sesji fotograficznej: „Ale gdzie jest Jezus?”.
            Jest to również ciekawa propozycja do rozmowy na temat sztuki. Bohaterowie wypowiadają się na temat sztuki współczesnej, awangardy i kiczu. Prezentowane są różne stanowiska i ciekawa argumentacja. Poddana pod rozwagę zostaję np. idea zamykania powietrza z różnych miast na świecie w szklanych bryłach i pokazywanie ich w muzeum jako przejaw sztuki współczesnej. A także nieaktualność klasycznego malarstwa wśród postępowych idei.
            Proponowana lektura jest dla czytelnika przykładem literatury współczesnej. Charakteryzuje się wulgarnością języka, fragmentarycznością akcji, urywaną narracją. Myślę, że jest to lektura godna polecenia i zachęcam do czytania.

Natalia Denysiuk

Popularne posty z tego bloga

Podróż po krainie wyobraźni

Bogowie kontra śmiertelnicy- czyli odwieczna walka światów w Mitologii Jana Parandowskiego.

Skąd pochodzi słowo "gospodarz"?