Polska na filmowo



Polska na filmowo to interesująca pozycja nie tylko dla miłośników kina, ale także dla tych wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć malownicze, ale mało znane miejsca w Polsce. Jak się okazuje, właśnie w takich niepopularnych, a czasem nawet niepozornych miejscach powstają filmy i seriale, za którymi przepadają widzowie. Są też miejsce bardzo znane, uchwycone jednak w filmie z innej perspektywy, która pozwala odkryć ich ukryte piękno. 


Gdzie kręcono filmy i seriale
Nie sposób wymienić wszystkich miejsc, które zostały wymienione i opisane w książce. Warto zaznaczyć, że praktycznie w każdym zakątku Polski znajduje się miejsce, które zwróciło uwagę czy to scenarzysty, czy reżysera, a nawet aktorów. Tak więc znajdziemy tu opis Biedruska, gdzie kręcono Ogniem i mieczem, Kozłówkę i Chopina – pragnienie miłości, Pieskową Skałę z Janosikiem i Potopem, nie wspominając już o Krakowie, Warszawie czy Sopocie, gdzie filmy i seriale kręci się praktycznie cały czas.
Bardzo istotne jest to, że autor pokrótce scharakteryzował każde z miejsc, podając jego lokalizację, cechy szczególne, opisał ciekawostki historyczne, a nawet warunki naturalne.  Co ciekawsze, podane są także współrzędne geograficzne, które można wprowadzić do nawigacji oraz konkretne wskazówki, co do dojazdu, np. w którą uliczkę trzeba skręcić, jakie obiekty można jeszcze w danym miejscu zobaczyć, a także z kim się kontaktować, jeśli chcielibyśmy zwiedzić muzeum, gdzie znajdują się rekwizyty itp.

Jedno miejsce – wiele filmów
Już podczas pobieżnego przeglądania książki można zauważyć, że są miejsca bardzo chętnie wybierane przez filmowców. Tak jest np. w przypadku Doliny Chochołowskiej, Nieborowa, Lublina czy Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie kręconych było od kilku do nawet kilkunastu filmów czy seriali. Popularnym obiektem jest natomiast Zamek Czocha na Dolnym Śląsku, który ze względu na swą ciekawą i nieco mroczną architekturę stał się miejscem kręcenia wielu scen, m.in. w Dwóch światach, Tajemnicy twierdzy szyfrów, Wiedźminie czy Gdzie jest generał. W kilku filmach, m. in. w Nad Niemnem, Widziadle i Panu Tadeuszu, zagrał też dworek w Torowej Woli pod Skierniewicami.

Zagraniczne produkcje
Nie każdy wie, że w Polsce realizowano także zagraniczne produkcje. Przykładem są chociażby Opowieści z Narnii, które kręcono w Górach Stołowych. Inne to: Dowody życia z Russelem Crowem (Biedrusko), Żelazny krzyż z Royem Scheiderem (Kraków) czy Jakub Kłamca z Robinem Williamsem (Piotrków Trybunalski). Ciekawostką jest także to, że w Tatrach powstawała bollywoodzki film Fanaa.
 Filmowców z zagranicy ściąga do Polski przede wszystkim jej piękno naturalne, a w szczególności góry. Czasem są to też poszczególne miasta ze swoimi charakterystycznymi zabytkami. Jak można wyczytać w książce, obcokrajowcom podoba się kraj nad Wisłą i zawsze chętnie rozpoczynają współpracę w polskimi filmowcami lub też tworzą własne i niezależne produkcje. Przyjazd zagranicznych gwiazd jest jednak często owiany tajemnicą i mieszkańcy nie zawsze zdążą się na czas zorientować, że prace remontowe, które mają być kamuflażem, są tak naprawdę planem zdjęciowym.
           
Ciekawostki z planu
To, co interesuje fanów filmu, są też ciekawostki, które wydarzyły się na planie filmowym. Także takie informacje znajdziemy w książce. Autor opisał trudności z jakimi spotykają się filmowcy, np. przy uzyskaniu zgody na kręcenie filmu w parku narodowym czy rezerwacie przyrody, co muszą do zastanych obiektów dobudować, co zmienić, a co stworzyć komputerowo. Opisane są sceny, w których aktorów musieli zastępować kaskaderzy, a także pomoc ekipie filmowej ze strony mieszkańców, np. przy znalezieniu odpowiednich rekwizytów. Co ciekawe, czasem zdarza się tak, że daną scenę można nakręcić w pół dnia i mieszkańcy nawet nie zdążą się zorientować, że w ich miejscowości kręcono film czy serial.
Interesujące są także zachowania aktorów podczas kręcenia filmów. Jednym z bardziej zapadających w pamięć momentów jest ten, gdy w Siematyczach nad Bugiem kręcono film Faustyna, a grające zakonnice aktorki, wychodziły na przerwie na papierosa w habitach. Sytuacja ta zdezorientowała mieszkańców, którzy jednak szybko zorientowali się, że nie są to prawdziwe zakonnice.

Podsumowanie
Jak informuje czytelnika ulotka dołączona do książki, autor projektu Polska na filmowo nie ograniczył się tylko do wydania tej publikacji. Służy on także pomocą przy promowaniu lokalnej kultury za pomocą kręconych w danym miejscu filmów i seriali, oferuje wyjazdy integracyjne „na filmowo”. Stworzył również stronę internetową, na której można znaleźć mapkę Polski z zaznaczonymi „filmowymi miejscami” każdego województwa z nieco skromniejszymi informacjami niż w książce.


Popularne posty z tego bloga

Podróż po krainie wyobraźni

Bogowie kontra śmiertelnicy- czyli odwieczna walka światów w Mitologii Jana Parandowskiego.

Skąd pochodzi słowo "gospodarz"?