Spotkanie z nauczycielem z Zespołu Szkół nr 3 w Lublinie



21 maja Koło Dydaktyków Polonistów zorganizowało spotkanie z Panią mgr Moniką Miśtal, która jest nauczycielką w Zespole Szkół nr 3 w Lublinie. Było to niezwykle interesujące spotkanie, gdyż mieliśmy okazję dowiedzieć się, od osoby kompetentnej, na czym polega praca nauczyciela w szkole zintegrowanej.
Pani Miśtal opowiedziała nam z jakimi problemami spotyka się na co dzień w swojej pracy.  Scharakteryzowała nam  każdą grupę uczniów, z którymi pracuje, a są to: osoby niesłyszące, słabo słyszące, niewidome, słabo widzące, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, autyzmem, zespołem Aspergera oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Dostrzegliśmy z jakimi trudnościami może spotkać się nauczyciel języka polskiego i na czym polega specyfika nauczania każdej z tych grup, ile czasu trzeba poświęcić, aby przygotować odpowiedni materiał nauczania dla uczniów, jak nawiązać kontakt z dzieckiem autystycznym oraz jak zachęcić go do pracy na lekcji. Zapoznaliśmy się także z podręcznikami do języka polskiego, w tym również napisanymi w   alfabecie Braille'a. Ciekawym wyzwaniem była także nauka alfabetu w języku migowym, przy czym uświadomiliśmy sobie jak trudno za pomocą migania wytłumaczyć osobom niesłyszącym język poetycki, przepełniony metaforami i sensami ukrytymi.
Całe spotkanie było dla nas bardzo wyjątkowe, ponieważ Pani Miśtal oprócz tego, że podzieliła się z nami swoim doświadczeniem to także zaraziła nas swoją pasją do nauczania. Opowiedziała o trudnych momentach w swojej pracy, ale także o tych chwilach radosnych, kiedy nawet małe sukcesy uczniów  dają nauczycielowi wielką satysfakcję i energię do dalszej pracy.

Magdalena Małysz










Popularne posty z tego bloga

Podróż po krainie wyobraźni

Bogowie kontra śmiertelnicy- czyli odwieczna walka światów w Mitologii Jana Parandowskiego.

Skąd pochodzi słowo "gospodarz"?