Co się stanie, gdy się urwie ucho w dzbanie? Czyli o przysłowiach słów kilka.
Autorką konspektu jest Kinga Bogusiewicz. :)
KONSPEKT
LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V
|
|
Temat
lekcji
|
Co
się stanie, gdy się urwie ucho w dzbanie? Czyli o przysłowiach
słów kilka.
|
Liczba
jednostek lekcyjnych
|
1
|
Metody
pracy
|
pogadanka,
heureza, praca w małych grupach
|
Formy
pracy
|
praca
jednostkowa, w grupach, zbiorowa
|
Środki
dydaktyczne
|
tablica,
kreda, zeszyty, słowniki przysłów i aforyzmów, kartki A4,
kredki, magnesy, komputer, rzutnik, prezentacja multimedialna
|
Cele
ogólne
|
poznanie
definicji i specyfiki przysłów, kształcenie umiejętności
korzystania ze słowników, pracy w grupie i prezentowania się na
forum klasy, wzbogacanie „słownika” ucznia o nowe zwroty
|
Cele
operacyjne
|
uczeń
wylicza przysłowia i objaśnia ich znaczenie, ilustruje jedno z
nich, współpracuje z rówieśnikami, wyszukuje potrzebne
wyrażenia w słowniku, przedstawia efekty pracy grupy całej
klasie, współredaguje notatkę
|
Przebieg
lekcji
|
|
I.
Faza wstępna
|
czynności
organizacyjne, krótkie przedstawienie przebiegu i celów lekcji
|
II.
Faza główna
|
nauczyciel
wraz z uczniami tworzy „katalog” (dwoje uczniów zapisuje
wszystko na tablicy) przysłów najczęściej powtarzanych,
dziwnych, śmiesznych; wyjaśnia te, których uczniowie nie
rozumieją, podaje kilka przykładów przysłów i aforyzmów,
które jeszcze nie padły z ust uczniów; dzieli klasę na pięć
grup, podczas ok. 15min każda z grup, wspomagając się
słownikiem, wypisuje jak największą liczbę przysłów i
aforyzmów (grupa nr 1 wypisuje przysłowia, w których występują
zwierzęta, nr 2 – części ciała, nr 3 – przedmioty, nr 4 –
nazwy zawodów, nr 5 – istoty „pozaziemskie”, np. anioł,
diabeł, duch, Bóg) oraz przygotowuje prostą ilustrację jednego
z nich; jedna osoba z grupy wyczytuje zebrane przysłowia, a druga
w tym czasie przypina na tablicy ilustrację – reszta klasy
zgaduje jakiego przysłowia dotyczy rysunek, w razie wątpliwości
pozostałych uczniów, członkowie prezentującej się grupy
wyjaśniają, z pomocą nauczyciela, co dane przysłowie oznacza i
jakie jest jego pochodzenie
|
III.
Faza końcowa
|
Nauczyciel
z różnych encyklopedii odczytuje dwie lub trzy definicje
przysłowia i na ich podstawie, wraz z uczniami, redaguje krótką
notatkę (do zapisania w zeszycie) o tym, czym jest przysłowie i
jaką pełni rolę w języku
|
Materiał
rezerwowy
|
Prezentacja
multimedialna z ilustracją i odpowiednikami polskich przysłów w
języku angielskim (lub w innym języku obcym – zależnie od
tego, jakiego języka uczą się uczniowie tej klasy),
np.: Kto rano
wstaje, temu Pan Bóg daje – Early to bed, early to rise makes
the man healthy, wealthy and wise, Bez pracy nie ma kołaczy –
No pain, no gain, Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma
– The
grass is always greener on the other side, Jeśli wszedłeś
między wrony musisz krakać jak i one - When
in Rome, do as the Romans do, Robić z igły widły - Making
a mountain out of a molehill
itd.
|
Ocenianie
|
plusy
dla grupy, która zaprezentuje się najlepiej, ustna pochwała za
zaangażowanie
|
Praca
domowa
|
|
a)
dla wszystkich
|
Ułóż
i zapisz w zeszycie 5 zdań, a w każdym z nich zawrzyj po jednym
poznanym dziś na lekcji przysłowiu.
|
b)
dla chętnych
|
Narysuj
komiks (min. 5 obrazków), w który wplecione będzie jakieś
przysłowie.
|