SYLWIA RAJTAK
FILOLOGIA POLSKA KUL

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

TEMAT: Lalka Bolesława Prusa jako powieść o miłości
ILOŚĆ JEDNOSTEK LEKCYJNYCH: 1
 FORMY PRACY: grupowa, zbiorowa
 METODY PRACY: pogadanka heurystyczna, mapa myśli, praca z tekstem, dyskusja
 ŚRODKI PRACY: lektura – Lalka B. Prusa
CEL OGÓLNY: funkcjonowanie wątku miłości w utworze na zasadzie zestawienia historii opowiedzianej przez Węgiełka i losów głównych bohaterów
CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń:
·        wskazuje argumenty
·        współpracuje w grupie
·        formułuje wnioski
·        zna pojęcie: symbol i alegoria
·        odnajduje treści alegoryczne i symboliczne

FAZA WSTĘPNA:
1.      Czynności organizacyjne
2.      Podanie tematu lekcji

FAZA REALIZACYJNA: Uczniowie:
1.      Podają skojarzenia do słowa miłość
2.      Odnosząc się do całości dzieła zastanawiają się czy między głównymi bohaterami istniała miłość
3.      Przedstawiają swoje stanowisko wobec miłości Stanisława i Izabeli
4.      W zestawieniu z podanymi skojarzeniami wskazują, czy miłość Izabeli i Stanisława przejawiała się podobnymi cechami
5.      W grupach zastanawiają się dlaczego miłość Łęckiej i Wokulskiego była skazana na niepowodzenie. Grupa I – z punktu widzenia Stanisława, grupa II – z punktu widzenia Izabeli
6.      Przedstawiają argumentację grup
7.      Prezentują wnioski, zebrane z dotychczasowych ustaleń, świadczące o tym, że miłość bohaterów była skazana na niepowodzenie
8.      Przybliżają opowieść Węgiełka zamieszczoną w powieści Prusa (jej fabularną i alegoryczną funkcję)
9.      Przypominają znaczenie słowa alegoria i symbol
10.  W formie tabeli porównują opowieść o pogrążonej we śnie pięknej pannie z losami bohaterów, wskazując na zawarte w nich treści symboliczne/alegoryczne
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
1.      Objaśnienie przez uczniów przestrogi jaka wyłania się z legendy
2.      Wspólne (wraz z nauczycielem) sformułowanie wniosków z lekcji
3.      Ocenianie aktywności uczniów na lekcji
4.      Przypomnienie formy rozprawki
5.      Zadanie pracy domowej
·       dla wszystkich: Napisz rozprawkę na temat: Miłość dla Wokulskiego – doświadczenie budujące czy niszczące? (min. 3 strony)
·       dla chętnych: Opisz stosunek do miłości jednego z bohaterów powieści (innej niż Stanisław i Izabela).
MATERIAŁ REZERWOWY: Dyskusja na temat funkcjonowania miłości we współczesnym świecie

Popularne posty z tego bloga

Podróż po krainie wyobraźni

Bogowie kontra śmiertelnicy- czyli odwieczna walka światów w Mitologii Jana Parandowskiego.

Skąd pochodzi słowo "gospodarz"?