Konferencja "Portret ucznia i nauczyciela polonisty XXI wieku" już za nami!


W piątek, 22.05.2015r. w godzinach 9.30-16.00 odbyła się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II ogólnopolska konferencja naukowa Portret ucznia i nauczyciela polonisty XXI wieku, zorganizowana przez Koło Dydaktyków Polonistów KUL.

Była ona skierowana do studentów, doktorantów i nauczycieli języka polskiego. Uroczystego otwarcia obrad dokonała dr Monika Szabłowska-Zaremba, pracownik Katedry Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego KUL i współopiekun Koła Dydaktyków Polonistów KUL wraz z Joanną Żytek, sekretarzem konferencji. Słowo wstępu wygłosił prof. dr hab. Sławomir Jacek Żurek, kierownik Katedry Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego KUL. W konferencji udział brali studenci i pracownicy KUL oraz goście przybyli z zewnątrz, dla których ważny jest namysł nad tym, jaki jest współczesny uczeń i nauczyciel języka polskiego. 
Obrady odbywały się w czterech sesjach tematycznych, podczas których zaprezentowało się 11 prelegentów z różnych ośrodków naukowych: z Instytutu Badań Literackich PAN, z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy oraz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Gościliśmy także nauczycieli z Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu, z Gimnazjum nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie oraz z Centrum Edukacyjno-Medialnego Horyzonty z Warszawy. Uczestnicy w swoich referatach poruszali zagadnienia związane m.in. z obecnością literatury i kultury popularnej na lekcjach języka polskiego, ucznia jako odbiorcy utworów związanych z II wojną światową, wyzwań stojących przez nauczycielem, w tym pracy z uczniem zdolnym, biorącym udział w olimpiadach i konkursach. Nie zabrakło wystąpień dotyczących metod i narzędzi dydaktycznych, takich jak nowoczesne gry  planszowe, gry komputerowe czy aplikacje multimedialne, pomocne w warsztacie współczesnego nauczyciela. Wysłuchaliśmy także referatów poświęconych pracy polonisty we własnej firmie oraz autorytetu nauczycielskiego, który odpowiednio budowany może przygotowywać uczniów do stawania się autorytetami w przyszłości.
 Konferencję podsumowała dr Anna Jeziorkowska-Polakowska z Katedry Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego KUL, Kurator Koła Dydaktyków Polonistów. Pani Doktor wskazała na najważniejsze cechy, składające się na portret współczesnego ucznia oraz nauczyciela. Słowo podziękowania do uczestników obrad skierowała Iwona Kuczyńska, prezes Koła Dydaktyków Polonistów. 
 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął dr hab. Andrzej Tyszczyk, prof. KUL, Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej KUL oraz Lubelski Kurator Oświaty, p. Krzysztof Babisz. Patronami medialnymi zostali: tygodnik katolicki „Niedziela”, Radio Lublin, Radio eR i Radio Centrum. Sponsorem materiałów piśmienniczych na potrzeby konferencji był sklep papierniczy PAPER-TECH.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej konferencji oraz zechcieli wsiąść w niej udział. Mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie!
Zdjęcia z konferencji znajdują się w Galerii na oficjalnej stronie KUL oraz na stronie Koła Dydaktyków Polonistów na Facebooku.

Popularne posty z tego bloga

Podróż po krainie wyobraźni

Bogowie kontra śmiertelnicy- czyli odwieczna walka światów w Mitologii Jana Parandowskiego.

Skąd pochodzi słowo "gospodarz"?