Powstanie Warszawskie w literaturze i popkulturze - część I

Powstanie Warszawskie do dziś wzbudza wiele skrajnych emocji, dlatego warto pokazać uczniom, jak to wydarzenie zostaje przedstawianie w literaturze, ale i w popkulturze. W związku z jutrzejszą rocznicą wybuchu powstania prezentujemy pierwszą część materiałów, które można wykorzystać na lekcjach języka polskiego, dotyczących tego ważnego wydarzenia w historii naszej ojczyzny.


Na początek przedstawiamy płytę Powstanie Warszawskie zespołu Lao Che:


                                       http://www.youtube.com/watch?v=NmkirLlcYDA

Spotkała się ona z bardzo dobrym przyjęciem, czego dowodem mogą być liczne przychylne recenzje i artykuły prasowe. Jak piszą na swojej stronie muzycy z Lao Che, „Postaraliśmy się, aby scenariusz [płyty] przedstawił się dokładnie tak, jak faktyczne zdarzenia owych dni. Chcieliśmy, aby słuchacze poczuli choć namiastkę tamtych emocji”. Na ich stronie: http://www.laoche.art.pl/index.php/wydawnictwa.html znajdują się krótkie informacje o utworach w kontekście poszczególnych wydarzeń powstania.


Warto jednak zwrócić uwagę na głosy sprzeciwu wobec takiego mówienia o tym ważnym wydarzeniu. Na poniższej stronie znajduje się artykuł, w którym wyczytamy wiele zarzutów wobec twórców prezentowanej płyty.  



______________________________________

Przy realizacji lekcji o tematyce historycznej na lekcjach polskiego, nauczyciel jest zobowiązany do konfrontowania tego, co napisali poeci czy pisarze o danym wydarzeniu z tym, co mówią na dany temat historycy. W przypadku Powstania Warszawskiego istnieje wiele kontrowersji, co nie ułatwia nauczycielowi i uczniom zadania. Jednak jak widać, istnieje wiele źródeł, do których można zajrzeć. Tak, jak w przypadku płyty zespołu Lao Che, nie można jej polecić uczniom i zostawić ze sprawą samym sobie. Należy pokazać wady i zalety przedsięwzięcia, co niewątpliwie ułatwią podane powyżej źródła. 

Popularne posty z tego bloga

Podróż po krainie wyobraźni

Bogowie kontra śmiertelnicy- czyli odwieczna walka światów w Mitologii Jana Parandowskiego.

Skąd pochodzi słowo "gospodarz"?