Co wiemy o miłości i przyjaźni?
Ewa
Żydek
Konspekt godziny wychowawczej dla klasy VI szkoły
podstawowej
Temat: Co wiemy o miłości i przyjaźni?
Liczba jednostek lekcyjnych: 1
Metody pracy: pogadanka, heureza
Środki pracy: słownik języka polskiego, białe kartki, długopisy
Środki pracy: słownik języka polskiego, białe kartki, długopisy
Cele ogólne:
• uczeń określa
czym jest miłość i przyjaźń,
• doskonalenie
umiejętności pracy w grupie.
Cele szczegółowe: uczeń:
• formułuje
osobiste poglądy na temat wartości miłości i przyjaźni,
• zna rodzaje miłości,
• wie, na czym polega
prawdziwa przyjaźń.
Faza wstępna:
1) czynności
organizacyjne
2) wskazanie
celu lekcji
3) zapisanie
tematu
Faza
realizacyjna:
1) Nauczyciel zadaje uczniom pytania:
Co to jest miłość?
Jakie znasz
rodzaje miłości?
Co to jest przyjaźń?
Czy miłość i przyjaźń
są ważnymi wartościami w życiu człowieka?
Czy macie
przyjaciela?
2) Uczniowie siadają w kole. Nauczyciel daje każdemu
z uczniów po dwie białe kartki. Na jednej piszą słowo miłość i dopisują
do niego co najmniej pięć
skojarzeń, następnie je odczytują.
3) Na drugiej kartce uczniowie zapisują swoje
imię i podają kartkę koledze obok. Każdy z uczniów ma dopisać jedną cechę, którą
ma dana osoba, a która świadczy
o tym, że mogłaby ona być dobrym przyjacielem.
4) Wspólne omówienie cech dobrego przyjaciela.
Faza podsumowująca:
1) Jeden z uczniów odczytuje ze słownika
definicję miłości i przyjaźni. Uczniowie porównują własne określenia
dotyczące tych wartości z hasłami słownikowymi. Wskazują na podobieństwa i
ewentualne różnice.
2) Uczniowie formułują własne poglądy na temat
miłości i przyjaźni, czy któraś z tych wartości jest dla nich ważniejsza itp.
Praca domowa:
1) dla wszystkich: Wykonaj ilustrację, na której
przedstawisz swojego przyjaciela.
2) dla chętnych: Napisz artykuł do szkolnej
gazetki, w którym napiszesz, za co można kochać drugiego człowieka.
Materiał rezerwowy: Krótkie omówienie przykładów pięknej miłości i przyjaźni między bohaterami literackimi.