Finał konkursu Konspektomania - miejsce I
Autorką zwycięskiego konspektu jest Anna Żydoń. :)
KONSPEKT LEKCJI
JĘZYKA POLSKIEGO DLA
KLASY
IV
|
|||||||||||||
Temat
lekcji
|
O
magicznej mocy ptasiego mleczka – Opowieści
z Narnii C.S. Lewisa.
|
||||||||||||
Liczba
jednostek lekcyjnych
|
Dwie
jednostki lekcyjne
|
||||||||||||
Metody
pracy
|
Ø praca
z tekstem;
Ø pogadanka;
Ø dyskusja;
Ø pokaz
filmowy.
|
||||||||||||
Formy
pracy
|
Ø praca
zbiorowa;
Ø praca
jednostkowa;
Ø praca
w parach;
Ø praca
w grupach.
|
||||||||||||
Środki
dydaktyczne
|
Ø tablica;
Ø zeszyt;
Ø książka
Opowieści z Narnii;
Ø brystol,
kredki i kolorowe flamastry;
Ø karta
pracy z tabelami do uzupełnienia;
Ø płyta
z filmem oraz odtwarzacz DVD i telewizor (lub laptop i rzutnik).
|
||||||||||||
Cele
ogólne
|
Ø Analiza
i interpretacja wybranych fragmentów powieści (Pan Tumnus opowiada Łucji o
Czarownicy; Edmund po raz pierwszy spotyka Białą Czarownicę, która częstuje
go słodyczami; Edmund na zamku u Czarownicy);
Ø Odczytanie
wzorców właściwego zachowania się w kontakcie z obcą osobą.
|
||||||||||||
Cele
operacyjne
|
Uczeń:
Ø wymienia
głównych bohaterów powieści;
Ø określa
relacje, jakie panują pomiędzy wymienionymi bohaterami;
Ø odnajduje
w książce odpowiednie fragmenty powieści, a następnie czyta je po cichu;
Ø własnymi
słowami streszcza przeczytane fragmenty książki;
Ø ocenia
postać Białej Czarownicy i jej zachowanie wobec Edmunda;
Ø analizuje
zachowanie Edmunda względem Białej Czarownicy (zwraca uwagę na to, że
rozmawia z nieznajomą osobą i częstuje się słodyczami, nie zwracając uwagi na
niebezpieczeństwo takiego postępowania);
Ø wyjaśnia,
jak ptasie mleczko zadziałało na Edmunda oraz jak wpłynęło na sposób
postrzegania Czarownicy (bohater jest gotowy zrobić dla niej wszystko, by móc
znów poczuć smak słodyczy);
Ø opisuje
zdarzenia na zamku Białej Czarownicy (Edmund zdradza kryjówkę rodzeństwa,
gdyż chce znów dostać ptasie mleczko; złość Czarownicy i kara, jaką wymierza
Edmundowi – zamiast słodyczy dostaje kromkę chleba i wodę);
Ø wymienia
rzeczy, które współcześnie mogą być „ptasim mleczkiem” oraz opisuje oddziałanie
wymienionych rzeczy na człowieka;
Ø tworzy
zasady, jak należy zachować się wobec nieznajomej osoby.
|
||||||||||||
Przebieg lekcji
|
|||||||||||||
I.
Faza wstępna
|
Ø Sprawdzenie
listy obecności;
Ø Sprawdzenie
pracy domowej z poprzedniej lekcji;
Ø Wprowadzenie
do zajęć – nauczyciel prosi, by uczniowie przypomnieli najważniejsze
informacje dotyczące głównych postaci powieści. Następnie pokazuje uczniom
pudełko z ptasim mleczkiem i pyta, czy w powieści słodycze pełnią istotną funkcję.
Nauczyciel obiecuje, że aktywni uczniowie w nagrodę będą mogli poczęstować
się ptasim mleczkiem;
Ø Zapisanie
tematu lekcji.
|
||||||||||||
II.
Faza główna
|
Ø Nauczyciel
prosi, by uczniowie odnaleźli w książkach wskazane przez niego fragmenty
powieści. Następnie każdy uczeń samodzielnie czyta je po cichu. Nauczyciel
prosi, by uczniowie zwrócili uwagę na następujące zagadnienia (są one
zapisane na tablicy): Jak Pan Tumnus opisuje Łucji Białą Czarownicę? Jak
Biała Czarownica zachowuje się wobec Edmunda? Dlaczego interesuje się
chłopcem? Co daje Edmundowi i dlaczego to robi? Czy wydaje się być dobra i
przyjacielska?
Ø Wskazani
przez nauczyciela uczniowie streszczają ustnie przeczytane fragmenty
powieści, biorąc pod uwagę zapisane na tablicy zagadnienia. Następnie uczniowie
w parach uzupełniają w zeszycie tabelę (mogą korzystać z odpowiednich
fragmentów powieści):
Ø Nauczyciel
prosi jedną parę o odczytanie wyników pracy w parach. Następnie zwraca uwagę
na zachowanie Edmunda. Uczniowie analizują zachowanie Edmunda. Nauczyciel
może pomóc uczniom pytaniami: Jaka jest reakcja Edmunda, gdy okazuje się, że
Narnia istnieje? Kogo jako pierwszego spotyka w Narnii? Czy to dobrze, że
opowiada o sobie nieznanej osobie? Czy powinien brać słodycze od obcej osoby?
Czy to dobrze, że Edmund tak łatwo zaufał Białej Czarownicy? Co sprawiło, że w
taki sposób się wobec niej zachowuje?
Ø Uczniowie
z pomocą nauczyciela uzupełniają tabelę:
Ø Uczniowie
zauważają, jaką moc ma ptasie mleczko dane Edmundowi przez Czarownicę oraz
jak ono wpływa na zachowanie chłopca. Z pomocą nauczyciela uczniowie wnioski
zapisują w zeszycie:
Jaką moc w powieści ma ptasie mleczko?
-
-
-
Ø Uczniowie
streszczają fragment powieści dotyczący pobytu Edmunda na zamku Białej
Czarownicy. Pokazują różnice zachowania Czarownicy względem chłopca, a także
jego naiwność (mówi jej o wszystkim, gdyż wierzy w to, że wówczas dostanie
słodycze). Uczniowie, przy pomocy nauczyciela, tworzą tabelkę porównawczą
dotyczącą postawy Białej Czarownicy w chwili poznania Edmunda w lesie oraz
jej zachowania na zamku. Uczniowie, każdy samodzielnie, uzupełniają tabelę:
Ø Nauczyciel
prosi kilku uczniów o przeczytanie wyników pracy samodzielnej. Następnie uczniowie
odpowiadają na pytanie, co we współczesnym świecie może być takim powieściowym
„ptasim mleczkiem”? Czy wymienione rzeczy są dobre dla człowieka? (dyskusja).
Wszyscy uczniowie wspólnie tworzą notatkę w postaci tzw. „słoneczka”
(promienie od hasła: „współczesne ptasie mleczko”);
Ø Praca
w grupach (uczniowie dzielą się na czteroosobowe grupy):
Zadanie
dla każdej grupy: Jaką postawę należy przyjąć w kontakcie z obcym
człowiekiem? Sporządźcie listę pożądanych zachowań. Wyniki swojej pracy przedstawcie
w dowolny sposób na brystolu.
|
||||||||||||
III.
Faza końcowa
|
Ø Zaprezentowanie
wyników pracy w grupach – uczniowie przedstawiają swoje listy, porównują
rozwiązania. Oceniają, co najczęściej pojawiało się na wszystkich pracach,
wyjaśniają, dlaczego takie zachowania wymienili (dyskusja w kontekście
omawianych fragmentów Opowieści z
Narnii)
Ø Nauczyciel
ocenia pracę uczniów.
Ø Zadanie
i wyjaśnienie poleceń do pracy domowej;
Ø Nauczyciel,
w nagrodę za aktywną pacę na lekcji, częstuje uczniów ptasim mleczkiem.
|
||||||||||||
Materiał
rezerwowy
|
obejrzenie ekranizacji filmowej
powieści Opowieści z Narnii –
fragmenty omawiane na lekcji.
|
||||||||||||
Ocenianie
|
Ø Ptasie
mleczko dla najaktywniejszych uczniów;
Ø Ocena
dla każdego ucznia za pracę w grupie.
|
||||||||||||
Praca domowa
|
|||||||||||||
a)
dla wszystkich
|
Wyobraź
sobie, że jesteś Edmundem, którego Biała Czarownica uwięziła w zimnym lochu. Napisz
list (przynajmniej 20 zdań) do rodzeństwa, w którym opiszesz:
Ø co
się stało,
Ø gdzie
jesteś,
Ø co
czujesz,
Ø w
jaki sposób chciałbyś naprawić swój błąd.
Pamiętaj
o trójdzielnej kompozycji listu, zwrotach grzecznościowych oraz podpisie.
|
||||||||||||
b)
dla chętnych
|
Narysuj
ilustrację do wybranego przez siebie fragmentu książki, który był omawiany na
lekcji.
|