Dzidzia Sylwii Chutnik- niesmaczny bigos czy powieść dla ludzi o mocnych nerwach?
Agata Zakrzewska
Filologia polska UŁ
Konspekt
lekcji języka polskiego dla klasy trzeciej liceum.
Czas lekcji: 45
minut
Temat
lekcji: Dzidzia
Sylwii Chutnik- niesmaczny bigos czy powieść dla ludzi
o mocnych nerwach?
o mocnych nerwach?
Cel ogólny:
- zapoznanie z
treścią i analizą fragmentu powieści Sylwii Chutnik pt. Dzidzia
w kontekście całego utworu
w kontekście całego utworu
Cele operacyjne:
Uczeń zna:
-
fragment powieści pt. Dzidzia
Uczeń potrafi:
-
określić tematykę opowiadania
-
określić czas i miejsca akcji
-
opisać tytułową Dzidzię
-
ocenić relacje między bohaterami
-
odnieść się do motta powieści i celów napisania książki
-
odnieść się do wydarzeń historycznych, o których mowa w
utworze
-
odwołać się do symbolu ukrzyżowanego Chrystusa, Matki
Polki
-
opisać czas wydarzeń historycznych
-
wyszukać odpowiednie informacje w tekście
-
uzasadnić swoje zdanie
-
opowiedzieć o własnych spostrzeżeniach
-
odnieść się do biografii autorki w kontekście
omawianego utworu
-
korzystać z różnych recenzji, by mieć swoje zdanie
odpowiednio uargumentowane
-
wymienić cechy języka powieści
Uczeń rozumie:
-
wpływ studiów autorki Gender studies na jej twórczość
-
wpływ wydarzeń historycznych na utwór
-
przekaz autorki do odbiorców
-
znaczenie pojęcia powieści zaangażowanej
Metody
nauczania: heureza,
metoda katechetyczna, elementy wykładu.
Formy pracy: praca
z całą klasą, praca indywidualna.
Pomoce
naukowe: karty pracy
wykonane przez nauczyciela, cytaty, materiały opracowane przez nauczyciela.
Plan pracy:
1. Sprawy
organizacyjne
2.
Uświadomienie celów lekcji i zadań
3. Temat
lekcji – podanie i zapisanie
4.
Opracowanie nowego materiału
5.
Uogólnienie
6. Podanie i
wyjaśnienie pracy domowej
7. Ocena
pracy uczniów
Przebieg lekcji:
1.
Nauczyciel
zadaje uczniom pytania co do ich spostrzeżeń po przeczytaniu fragmentu
powieści.
-
Kasiu, jakie wrażenie zrobił na Tobie fragment Dzidzi?
-
Maćku, jakie emocje w Tobie wyzwoliła powieść?
-
Kacprze, chciałbyś przeczytać całą powieść? Dlaczego?
-
Martyno, jakie wnioski wysunęłaś po przeczytaniu
fragmentu?
2.
Nauczyciel pyta o wiedzę uczniów na temat biografii
Sylwii Chutnik, po czym rozdaje kartki z krótkim życiorysem pisarki. Nauczyciel
odnosi się do kierunku studiów autorki i pyta uczniów o ich wiedzę na temat
Gender studies. Po wstępnej rozmowie na temat tej nauki nauczyciel prosi
jednego ucznia o przeczytanie najważniejszych informacji na temat Gender
studies i powiązanie nurtu z przeczytanym fragmentem.
-
Marto,
spotkałaś się wcześniej z twórczością Sylwii Chutnik? Jeśli tak, to kiedy?
I jakie wrażenie na Tobie zrobiła?
I jakie wrażenie na Tobie zrobiła?
-
Maćku, przeczytaj proszę informacje z życia pisarki.
-
Karolino, czym jest Gender studies. Jakie są główne
cele tej nauki.
-
Michale, jak uważasz, jaki wpływ ukończonych tego typu
studiów przez Sylwię Chutnik ma na jej twórczość.
-
Katarzyno, powiedz jak uważasz, jaki związek ma nurt
gender z fragmentem Poród
3.
Nauczyciel prosi jednego ucznia o głośne odczytanie
motta książki. Ponadto zadaje pytanie na temat celów napisania powieści przez
autorkę oraz ewentualnych okoliczności towarzyszących twórczości.
-
Mikołaju, powiedz jak myślisz, jakie było przesłanie,
cel napisania tego typu utworu.
-
Sandro, jak uważasz, jakie okoliczności mogły
towarzyszyć pisarce w trakcie pisania Dzidzi
4.
Nauczyciel
zadaje pytania dotyczące świata przedstawionego, rzeczywistości opisanej we
fragmencie, relacji między bohaterami, tytułowej Dzidzi, kontekstów i
ewentualnych symboli oraz języka powieści:
-
Agato, podaj czas i miejsce akcji.
-
Justyno, wymień bohaterów fragmentu. Kto jest
narratorem opowiadania.
-
Michale, jaka jest problematyka utworu?
-
Sylwku, opisz rodziców Dzidzi. Kim jest ojciec, matka?
Czym się zajmują? Jak siebie traktują nawzajem? Jak traktują swoje dzieci? Czy
można wróżyć im szczęśliwą przyszłość i rodzinną atmosferę?
-
Nikodemie, powiedz jakie relacje są między matką a
uduszonymi dziećmi i miedzy matką a Dzidzią.
-
Konradzie, scharakteryzuj Dzidzię. Jak jest określana?
Czym jest? Do czego się nadaje? Co robi a czego nie robi?
-
Michale, przeczytaj fragment powieści z opisem
przyczyny kalectwa Dzidzi.
-
Alu, określ główną przyczynę kalectwa dziewczynki.
-
Marysiu, do jakich wydarzeń historycznych nawiązuje
autorka, dlaczego?
-
Kasiu, powiedz dlaczego Dzidzia nazwana jest medium?
-
Maksymilianie, powiedz jaką rolę pełni ukrzyżowany
Chrystus we fragmencie.
-
Aniu, powiedz jaki jest stosunek Dzidzi do historii.
Dlaczego?
-
Piotrku, scharakteryzuj czas wojny. Czego ten opis
dotyczy, dlaczego jest akurat taki?
-
Moniko, powiedz jaka jest zarysowana rola matki we
fragmencie? Kim jest Matka Polka i jak można odnieść to określenie do matki
Dzidzi.
-
Karolino, powiedz jaki nastrój panuje w podanym
fragmencie. Co determinuje właśnie taki nastrój?
-
Olu, wymień cechy języka utworu wraz z przykładowymi
cytatami.
-
Patryku, jeden z rozdziałów całej powieści nosi tytuł Wielka
Improwizacja, do jakiego dzieła jest to odniesienie oraz jaką cechę języka
powieści można wywnioskować po tego typu nawiązaniu?
-
Kasiu, Sylwia Chutnik nawiązując w finałowej scenie do Wielkiej
Improwizacji odnosi się do romantycznych mitów, jak myślisz dlaczego? Jaki
jest tego cel?
-
Moniko, powiedz
jakie środki stylistyczne, zabiegi artystyczne wykorzystuje autorka?
-
Aniu, czy ten fragment, ale i całość można uznać za
powieść groteskową? Dlaczego?
5.
Nauczyciel
prosi dwóch uczniów o przeczytanie recenzji powieści. Poczym zadaje pytania:
-
Kacprze i Dominiku, przeczytajcie proszę recenzje
dotyczące Dzidzi na głos.
-
Mikołaju, w jednej z recenzji pojawiło się odniesienie
do powieści zaangażowanej. Powiedz czym jest taki tekst.
-
Moniko, powiedz czym charakteryzuje się tego typu
powieść.
-
Michale, z jakim innym gatunkiem powieści kojarzy się powieść
zaangażowana
i dlaczego?
i dlaczego?
-
Elu, czym jest zatem produkcyjniak- inaczej powieść
produkcyjna. Jaki cel przyświecał takiemu gatunkowi.
-
Martyno, ustosunkuj się do tezy, że Dzidzia to
powieść zaangażowana.
6.
Nauczyciel
podsumowując lekcję prosi uczniów o własne opinie na temat powieści
i omawianego fragmentu.
i omawianego fragmentu.
-
Recenzje, jak słyszeliśmy były różne. Karolino,
powiedz swoje spostrzeżenia, które będą
swego rodzaju powtórzeniem i podsumowaniem naszych zajęć.
- Mikołaju. Powiedz swoje stanowisko wobec
pytania, które jest tematem lekcji: „Dzidzia Sylwii Chutnik- niesmaczny
bigos czy powieść dla ludzi o mocnych nerwach?
-
Kasiu, jak uważasz- utwór Sylwii Chutnik zasługuje na
miejsce w kanonie lektur szkolnych?
7. Nauczyciel
rozdaje karty pracy, które uczniowie zaczynają wykonywać na lekcji, jeśli jest
na to czas, a jeśli nie należy uznać to jako pracę domową do wykonania na
następną lekcję.
KARTA PRACY – Dzidzia, Sylwia Chutnik
Zad. 1
Proszę opisać relacje między:
Stefanem-Danutą:
Danutą-Dzidzią:
Stefanem-Dzidzią:
Zad. 2
Proszę podać minimum 3 cechy języka Dzidzi Sylwii Chutnik wraz z cytatami:
Zad. 3
Proszę odnieść się do tezy: Dzidzia Sylwii Chutnik powieścią zaangażowaną
(min. 3 argumenty).
Zad. 4 Opisz swoje refleksje po przeczytaniu fragmentu powieści. Jakie emocje - odczucia wyzwolił w Tobie podany fragment? Chciałbyś/chciałabyś przeczytać całą powieść? Dlaczego?